torek, 1. februar 2011

Arhiklaža | februar 2011


Današnja gospodarska in socialna situacija v Sloveniji ne kaže ravno rožnate slike za prihodnost mladih in njihovo osamosvojitev. Tu mislim predvsem na bivanjsko osamosvojitev, zaradi visokih cen nepremičnin in slabih pogojev zaposlovanja. Da pa bi bila situacija še bolj absurdna, pa se starejša generacija (tu pa mislim predvsem na tiste ki so svoje hiše gradili še v času Titove Jugoslavije) dobesedno izgublja v svojih (pre)velikih in energijsko potratnih hišah.

Zaradi omenjenih okoliščin je veliko mladih primoranih ostati doma. A vseeno bi si radi zagotovili vsaj malo intimnosti in samostojnosti. Tukaj pa se srečamo z zelo pogostim problemom: kako urediti samostojno bivalno enoto znotraj večje hiše, po možnosti z lastnim vhodom? S takšnimi vprašanji in zgodbami se srečujemo dandanes praktično v vsaki družini, kjer mlajša generacija v hiši prerašča starejšo.
Skoraj praviloma ima omenjen "tip" hiše v pritličju ali delno vkopani kleti umeščeno garažo in razne servisne prostore kot so shramba, kurilnica, drvarnica, ipd. Ti prostori največkrat izgubijo svoj prvotni namen, ker se dostikrat zgodi, da avto najde svoje mesto na dvorišču pod (naknadno prizidanim) nadstreškom, kurilnico zamenja plinska peč, v prostorih pa se kopiči navlaka. Ravno ti prostori so zato lahko prava prilika za preureditev v samostojno bivanjsko enoto.

V tokratnem članku preurejamo garažo in shrambo v enodružinski hiši v bivalne prostore, in sicer spalnico in dnevni prostor. Ostali funkcionalni prostori bivanjske enote pa so že urejeni v nadaljevanju iste etaže in jih v tem članku ne urejamo. Del hiše, ki ga urejamo, je orientiran na jugovzhod, kjer se odpira pogled na zelene površine in reko.

Glede na želje, se na severnem delu garaža preuredi v spalni del, na delu obstoječe shrambe pa se prostor ustrezno preuredi v vhodni predprostor in dnevno sobo. Takšna rešitev pogojuje rušitev obstoječe predelne stene med garažo in shrambo ter ustrezno izolacijo sten in tlakov (hidroizolacija in toplotna izolacija). Po možnosti se izvede tudi talno gretje za boljše bivalno ugodje.

Vhod je postavljen centralno, na sprednji fasadi, na mestu obstoječega okna. V tem primeru se odstrani parapetni zid pod obstoječim oknom.

Tlorisna zasnova je deloma odprta, prehodna, zračna in svetla. Postavitev novih predel-nih sten omogoča prosto gibanje med dnevnim prostorom, delovnim kotičkom ter spalnico. Prehod med delovnim kotičkom in spalnico je možno tudi zapreti in tako ločiti spalne prostore od dnevnih. Vetrolov je smiselna in funkcionalno ločena enota, ki je na notranji strani zaprta s stekleno predelno steno in steklenimi vrati, ki spuščata svetlobo v notranjost. Spalnica ima na mestu garažnih vrat vgrajena steklena drsna vrata z izhodom na vrt in kvalitetnimi pogledi na zelene površine in bližnjo reko. Na nasproti strani stoji niz omar z drsnimi vrati po celi dolžini stene. Vmesni, prehodni del, je idejno rešen kot delovni kotiček s knjižnimi policami. Za zagotovitev zadostne količine dnevne svetlobe v dnevne prostore, rušimo parapetni zid pod obstoječim oknom in vgradimo francosko okno z možnostjo odpiranja in prehoda. 

Živahnost in modernost bivalnih prostorov dosežemo s tem, da stene dodatno barvno obdelamo ali pa jih »okrasimo« z modernimi stenskimi tapetami.


predmet obdelave:
ureditev samostojne bivanjske enote znotraj obstoječe hiše

površina:
40m2
 
naročnik:
mlajši par
 
ocenjena vrednost investicije:
15.000 EUR (gradbeno-obrtniška dela, inštalacije, oprema)