V tokratni ARHiklaži bomo uredili dnevno sobo s knjižnico v večjem stanovanju tipa »penthouse«. Stranka je premožnejši gospod v zrelih letih, velik ljubitelj likovne in kiparske umetnosti. V stanovanje se bo preselil iz individualne hiše in ne želi, da se mu kvaliteta bivanja s selitvijo v stanovanje bistveno spremeni. Želi vse elemente hiše (vrt je voljan zamenjati z večjimi tlakovanimi in ozelenjenimi terasami), hkrati pa vse prednosti večstanovanjskega objekta (servisiranje in vzdrževanje objekta s strani pooblaščenega podjetja).
Sprva pojasnimo besedo »penthouse«. V slovenskem jeziku namreč zanjo na žalost nimamo ustreznega prevoda.
Penthouse ( razlaga ) vir : http://en.wikipedia.org/wiki/penthouse
A penthouse apartment or penthouse is an apartment that is on one of the highest floors of an apartment building. Penthouses are typically differentiated from other apartments by luxury features.
Slovenski prevod :
»Penthouse« je stanovanje v eni od najvišjih etaž večstanovanjskega objekta. »Penthouse« se običajno od ostalih stanovanj razlikuje v luksuznih elementih.
Vzrok za odsotnost ustreznega slovenskega prevoda je zelo verjetno tudi dejstvo, da se omenjeni tip stanovanj pri nas pojavlja zelo redko. V našem prostoru je namreč še obilica nepozidanega prostora in poleg tega ne živimo v velikih mestih, zatorej enostavno ni potrebe po takem načinu bivanja, saj je po svoji funkciji in ceni enako dostopno ali celo dostopnejše bivanje v individualni hiši. Se pa tudi pri nas pojavlja določen krog ljudi, ki se navdušuje nad omenjenim načinom domovanja ... zelo poenostavljeno bi temu lahko rekli »hiše na strehi bloka«.
Problem naših »penthousov« pa je na žalost prepogosto ta, da skoraj nikoli niso v osnovi zasnovani kot »penthousi«, ampak običajno nastanejo z bolj ali manj posrečenim združevanjem manjših stanovanj.
Današnja rešitev
Prostor, namenjen dnevni sobi s knjižnico, meri 62 m2 in je konstrukcijsko ločen na dva dela. Prav to »omejitev« prostora v naši rešitvi spremenimo v novo kvaliteto prostora, in sicer:
- večji del prostora namenimo avdio-vizualni opremi (TV-kotiček)
- manjši del prostora namenimo knjižnici
- prostor v naši zasnovi ločuje kamin, ki je orientiran na obe strani
(TV-kotiček in knjižnico)
- kaminski slop ima na obeh krajših stranicah osvetljeno in poglobljeno nišo,
namenjeno kiparskim plastikam.
Notranja oprema knjižnice zapolnjuje zopet celotno stensko nišo, sega od tal do stropa in sama po sebi deluje kot stena. Sistem omar je zasnovan tako, da služi knjižnemu prostoru, prostoru za likovna dela in barskemu prostoru. S sistemom drsnih vrat je možno odpirati in zapirati pogled na knjige ali likovna dela.
Da notranja oprema dobi še razkošnejši privdih, je finalno obdelana tako, da se sveti oz. v strokovni terminologiji v visokem sijaju.
V tokratni ARHiklaži smo se posvetili delni zasnovi zares zelo razkošnega stanovanja, vendar naj poudarimo, da se tudi na manjši stanovanjski površini z nekoliko posluha in truda ter precej manj finančnega vložka lahko uredi prijetno domovanje. Tudi na manjši bivanjski površini se lahko uporabi tudi katerega od arhitekturnih elementov iz danes obravnavane rešitve. Upamo, da smo kanček tega duha v naši rubriki do sedaj tudi že uspešno prikazali.
Predmet obdelave:
ureditev dnevne sobe s knjižnico
Naročnik:
premožnejši gospod v zrelih letih, ljubitelj umetnosti
Površina:
62 m2
Ocena investicije:
32.500 EUR za gradbeno-obrtniški del (finalizacija tlakov, sten in stropa; postavitev kamina; izbor svetil ter ogrevalno- hladilnih teles)
36.000 EUR za pohištvo po meri (oblazinjeno pohištvo ni vključeno v ceno)