torek, 2. november 2010

Arhiklaža | november 2010

Predmet uvodnega članka ARHiklaže je referenčni projekt našega podjetja v katerem smo naši stranki preuredili stanovanje po željah in potrebah mladega, dinamičnega para. Predvsem je poudarek preureditve na bivalnem prostoru, ki z združitvijo kuhinje, jedilnice in dnevne sobe postane osrednji družabni prostor namenjen preživljanju prostega časa in obenem družabnih družinskih opravil kot so skupinsko kuhanje in obedovanje. V naglici življenskega sloga mladih ljudi je potrebno čimveč aktivnosti v gospodinjstvu združiti v prijetno in družabno vzdušje. Zaprte kuhinje in osamele jedilnice so za hiter način življenja danes popolnoma nesprejemljive. Preživljanje skupnega časa je postala velika vrednota tako za družinsko življenje, kot tudi za druženje s prijatelji.
"Loft" je termin ki se uporablja za tip stanovanja, ki nastane po preureditvi industrijskih in podobnih stavb v bivalne namene. Zaradi velikih odprtih površin v tovrstnih objektih so tudi nastala stanovanja obdržala odprtost brez nepotrebnih sten . Seveda v našem primeru ne gre za takšen tip arhitekture, se pa velik, odprt prostor zgleduje po tem vzoru, čeprav v nekoliko manjši meri.
Preureditev stanovanja zahteva rušitev predelne stene med kuhinjo in dnevno sobo, parapetnih zidov proti balkonu (balkon je že v obstoječi fazi zastekljen), steno med hodnikom in kopalnico ter del stene med hodnikom in spalnico. Ruši se tudi shrambni prostor, ki ga nadomestijo shrambni kuhinjski elementi.


 Postavi se nova stena med otroško sobo in kuhinjo ter nove stene v hodniku, ki definirajo niše za vgradne garderobne omare. Vhod v kopalnico se postavi na sredino kopalnice, kar omogoča boljšo razporeditev kopalniške opreme in sanitarnih elementov.


S podaljšanjem dnevne sobe in spalnice v (že zastekljen) balkonski del, stanovanje pridobi dodatnih 8m2 uporabnih površin. Otroška soba je dimenzionirana za možnost zamenjave otroške sobe in spalnice glede na potrebe v kasnejšem življenskem obdobju.
Pogoj za tako velik dnevni prostor so seveda tudi velike zastekljene površine na južni fasadi kar omogoča prodiranje svetlobe globoko v prostor.

Pri posegu je smotrna zamenjava obstoječih tlakov. Nujna so inštalacijska dela na predelu nove kuhinje in kopalnice, postavitev predelnih sten, zamenjava vrat, kitanje, brušenje in pleskanje sten ter obnovitev finalnih tlakov in keramike v kopalnici. Vsa omenjena gradbeno-obrtniška dela z materialnimi stroški ocenjujemo na okoli 15.000 EUR (brez opreme).

Pri tovrstnih "združenih" prostorih ne varčujte pri napi. Investicija v dobro napo in obvezno odvajanje izpuha nape skozi streho ali fasado se vam bo obrestovala pri čistem zraku brez vonjav po hrani, ki je marsikomu lahko moteč faktor v takšnih odločitvah.

Če se vam zdi odprtost prostorov pretirana, lahko še vedno razmislite o alternativah klasičnemu zidu, npr. knjižne police, palisade, obešene vrvi, akvarij ipd. optično predelijo prostor vendar ga ne zapirajo.

Pri vseh vizualizacijah je prikazano pohištvo in oprema projektirano po meri za stranko po naročilu.

Tloris novega stanja je prikazan na spodnji sliki.